Nástroje

August Förster model 275

August Förster model 275

Tento klavír byl vyroben v šedesátých letech minulého století a byl zrekonstruován do stavu nového nástroje mistrem klavírníkem panem Rezem. K rekonstrukci jsme použili to nejlepší, co je možno nyní ve světě koupit. Nové jsou veškeré pohyblivé díly, dále količník a strunový potah. Samozřejmostí je nový polyesterový lak. Krásou tónu a ohromujícím zvukem se zcela vyrovná nejlepším koncertním křídlům nejrenomovanějších značek. Díky svému obrovskému akustickému výkonu je vhodný i do největších koncertních sálů.

Nástroj se vyznačuje několika pozoruhodnými technickými detaily.

Rezonanční deska je vyrobena z rezonančního smrku Picea rubens (smrk červený). Tento materiál byl v minulosti hojně používán k výrobě nejkvalitnějších hudebních nástrojů. Dnes, vzhledem k jeho ceně a nedostupnosti, už není možné desku ze smrku červeného koupit.

Dalším zajímavým detailem jsou závěsné hřeby. Každá struna v choru má své očko, takže nedochází k přetahování mezi strunami a stabilita ladění je lepší než u současných nástrojů.

Rezonanční deska v basové části klavíru není přiklížena k baraši jako u moderních klavírů, ale je volně uložena a slouží jako tzv. volný rezonátor, který lépe přenáší nejhlubší basové frekvence. Díky tomu má klavír naprosto famózní basové tóny. Tato konstrukce dále činí rezonanční desku odolnou vůči změnám teploty a vlhkosti, takže nehrozí její prasknutí.